‘Savcının İmamoğlu talebi de usule aykırı’

YSK lider ve üyelerine “ahmak” dediği savıyla İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus ve siyaset yasağı cezası verilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kararıyla ilgili İstanbul Bölge İstinaf Mahkemesi’ne müracaat yapan Cumhuriyet Savcısı, sanığa TCK’da olmayın fıkradan ve 5 gün fazladan ceza verildiğine dikkat çekip, cezanın 1 yıl 19 ay 15 gün olarak düzeltilerek onanması talebinde bulundu.

CMK’YA NAZARAN DÜZELTİLEREK ONAMA İSTENEMEZ

Ancak Ceza Muhakemesi Kanununa nazaran Cumhuriyet Savcısının hakkında mahkumiyet kararı verilmiş bir sanıkla ilgili mahkemeden “düzelterek onama” talebinde bulunabileceğine dair bir karar olmadığı bildirildi.

Ceza yargılamasında Cumhuriyet Savcısı’nın, hakkında karar verilmiş bir sanıkla ilgili fazla ceza tayini varsa lehe bozulması talebiyle İstinaf yahut Yargıtay’a müracaat yapabileceği ya da eksik ceza tayini yahut beraat varsa sanık aleyhine bozma istemiyle müracaat yapabileceği öğrenildi.

Kararda yöntem ve yasaya karşıtlık teşkil eden bir durum varsa şayet düzelterek onama inisiyatifinin büsbütün İstinaf Mahkemesi yahut Yargıtay da olduğu, savcının bu türlü bir talepte bulunamayacağı, lakin varsa yordam yanlışı bununla ilgili kararın bozulması talebinde bulunabileceği söz edildi.

“DÜZELTİLEREK ONAMA YETKİSİ MAHKEMENİNDİR”

30 yıldan beri ceza yargılaması konusunda hala kürsüde faal yargıçlık yapan bir ceza hukukçusu, savcının düzelterek onama talebiyle ilgili SÖZCÜ’ye yaptığı değerlendirmede,
şöyle konuştu:

*Savcı kararın bozulmasını talep etmek zorundadır. Düzeltilerek onama İstinaf Mahkemesinin taktirindedir. İstinaf savcının dilekçesindeki düzeltme kısmıyla ilgilenmez.

*Kararı birinci derece mahkemenin kurduğu karardaki yanlışlar nedeniyle bozar. Ama düzeltilmesini mümkün görürse düzelterek onama da yapabilir. Bu yetki ve taktir büsbütün istinafa aittir.

*Diğer istinaf sebepleri kararın bozulmasını gerektiriyorsa şayet, yahut yöntem yanlışı yapılmış ise, ya da ‘Suç yok’ denilirse aslında karar bozulacağı için düzeltme yoluna gitmez.

*Kararı asıldan ve yoldan bozar. Mahkeme yargılama yaparken bir adap yanılgısı yapmış ve cezayı fazla belirlemiştir. Savcı cezanın düşürülmesi gerektiği tarafında sanık lehine istinaf yoluna gidebilir.

*Fazla ceza verildiğini belirtip düzeltilerek onama yapılmasını isteyemez. Kararın yalnızca bozulmasını talep edebilir.

*Hukuki geçmişimizdeki ceza yargılamalarında ve uygulamalarında bu türlü bir talep olmamıştır, karşılaşılmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir