SAHİMSEN: Temel hakların verilmesini istiyoruz

İSTANBUL (İGFA) – 14 Mart Tııp Bayramı hasebiyle Sıhhat Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) başkanı Özlem Akarken değerlendirmelerde bulundu.

“O günden bugüne Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Beni Türk Doktorlarına emanet edin’’ Giderlerse gitsinlere’’ kadar geldik. Pandemide alkışlandık sonra ’yeterince artırım almadınız mı ağlamayın’ durumuna geldik” diyen Akarken, “Eğitim öğretimimize rağmen hak ettiğimiz bedeli görüyor muyuz düşünülür. Gelişmişliğin karnesinde eğitim ve sıhhatin ne kadar kıymetli olduğunu her birey bilmektedir. Devasa kent hastaneleri, hala önlenemeyen gerekli yaptırımlı cezaların olmadığı şiddet, işçi eksiklikleri, adil olmayan nöbet paraları, kısa periyodik MHRS randevuları, süreksiz görevlendirmeler, vazife tariflerinin günümüzün kurallarına nazaran güncellenmemesi, sıhhatimiz ve güzelliğimiz için bir sistem ancak mağduriyetler azalacağına çoğalıyor” dedi.

Akarken açıklamalarında şu değerlendirmelerde bulundu:

YENİ JENERASYON TABİP OLMAK İSTEMİYOR

“Dil kurslarına müracaat edenleri sıhhat alanında incelediğimizde; bilhassa yeni jenerasyon, ülkemizde tabip olmayı deneyim bile etmek istemiyor. Direk yurtdışına gitme niyetindeler. Maddi–manevi en güç eğitim süreçlerinden geçen tabipler ve en fazla çalışan, yıllık müsaade dışında tatili olmayan, çocuğu hasta olduğunda müsaade vermek için en çok düşünülen ve çoğunlukla alamayan, yaşlandıkça daha çok çalışan, yıpranan, mesleğini bilimsel kriterlerle yapmak için çırpınan lakin hak ettikleri ötelenen bir küme sıhhat çalışanı aslında sıhhat kurumunda çalışanlar. Bir kurumda 4-A 4-B 4-C 4-D farklı statülerde işçi varsa ve eğitim öğretime karşı fiyatlandırma yapılmıyorsa özlük haklarında bir düzenleme beklememiz elzemdir.

Ek gösterge düzenlemesi kamu çalışanında eksik yapılmıştır. Tabipler hak ettiği ek göstergeyi alamamıştır. Tabibe en az 7800 ek gösterge verilmelidir. Bu ortada Sıhhat Bakanlığı’na bağlı kurumlar dışında Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri, YÖK’e bağlı kurumlarda vazife yapan sıhhat çalışanlarının da özlük hakları düzenlenmelidir. Bütün sıhhat kurumlarında çalışanların özel hizmet tazminatlarının artırılması, yıpranmanın geçmişe işlemesi hülasa doktorlar başta olmak üzere sıhhat kurum çalışanları olarak çalışırken ve emeklilikte hakkımızı istiyoruz. Bu nedenle emekliliğe yansıyan tek kalem maaş düzenlemesi şart”.

KİŞİ BAŞINA EN AZ TABİP DÜŞEN ÜLKE TÜRKİYE

Bu ortada kişi başına en az tabip düşen ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken, “Hekim başına en çok hasta düşen ülke Türkiye… OECD içerisinde en âlâ olduğumuz alan sıhhat lakin sonlu kaynakla mucizeler başaran beşerler neden sahipsiz? Hekimlik meslek kanunu ve 39 sıhhat branştaki mesleklerin meslek kanunu koşul. Her yere eğitim kurumu açabiliriz lakin mezununa atama veremiyorsak gerekli planlama yapılmadan yapılan atanmalar büyük sorun alt ediyor. Yakın vakitte sonuçlanacak diş tabiplerde göreceğimiz üzere 20.000 atama bekleyen diş tabibi varken 286 diş tabibi atanabilecek. TUS ve DUS imtihanlarında kontenjanlar az. Bu imtihanlar sonucunda eğitim görülecek kurumlarda eğitimi verecek uzman tabiplerin sayısı da düşündürücü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir