Peru’da tansiyon yükseliyor, protestolarda 18 kişi hayatını kaybetti

Peru’da, Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık’ta Kongre’de misyonundan azledilip cezaevine gönderilmesinin akabinde başlayan protesto şovlarında meyyit sayısı 18’e çıktı, 426 kişi yaralandı.

Başta başşehir Lima olmak üzere Apurimac, Ancash, Ayacucho, Cajamarca, Cusco, Moquegua, Puno ve San kentlerinde sokaklara inen göstericiler, polisle çatıştı.

Olaylarda 9 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle kongre ve hükümet zıddı aksiyonlarda meyyit sayısı 18’e yükseldi.

Ombudsman Ofisi’nden yapılan açıklamada, güvenlik güçleri ile göstericiler ortasında çıkan arbedede 216’sı polis, 210’u sivil toplam 426 kişinin yaralandığını bildirdi.

Eylemlerin ağır yaşandığı Ayacucho ile Apurimac kentleri, 13 vefatla en çok can kaybının yaşandığı kentler olarak dikkati çekiyor.

Göstericiler Castillo’nun hür bırakılmasını istiyor

Ülke genelindeki inanılmaz hal (OHAL) ilanının akabinde silahlı kuvvetlere bağlı binlerce asker, Lima’nın merkezinde konuşlandırıldı.

Protestocular, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Dina Boluarte‘nin istifasını, gözaltında bulunan Castillo’nun bırakılmasını, Kongre’nin kapatılmasını ve seçim takviminin bir an evvel belirlenmesini talep ediyor.

Seçim tarihi Aralık 2023

Cumhurbaşkanı Boluarte ise “Protestocu kılığına girmiş şiddet yanlılarının ülkemizi tehlikeye atmaya çalıştığı son olaylara karşın bir anne ve Cumhuriyet’in birinci bayan cumhurbaşkanı olarak size söylüyorum, ülkenin güvenliği için çalışma taahhüdümü bir kere daha teyit ediyorum” kelamlarıyla olaylara reaksiyon göstermişti.

Yeni Boluarte, dünkü açıklamasında Ulusal Seçim Heyeti ile yapılan istişarelerin akabinde genel seçimler için yeni tarihin Aralık 2023 olabileceğini duyurmuştu.

Hükümet, şiddet olayları ve protestolar nedeniyle 14 Aralık’ta ülke genelinde 30 günlüğüne OHAL ilan etmişti.

Boluarte ise istifa etmesi için kendisini günlerdir protesto eden göstericilere 14 Aralık’ta diyalog davetinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir