Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır ,sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Bazı yöntemler oldukça dikkat çekici!

Çay Bardağı Neden Matlaşır?
Uzun yıllar sık sık kullanılan bardaklar, öbür tüm konut eşyaları üzere yıpranır. Kırılmadıkları surece kullanılmaya devam eden bardaklar üzerinde çeşitli sebeplerle matlaşma ve lekelenme meydana gelir. Bardağının üzerinde sararmalar, musluk suyundaki kireç nedeniyle kireç birikmesi ve kalitesiz parlatıcı kullanımı nedeniyle deterjan kalıntıları birikebilir. Bu durum bardağınızın parlaklığını kaybetmesine neden olur. Matlaşma başladıktan sonra karbonat, sirke ve diş macunuyla temizlenebilir olsa da bu sıkıntıyla hiç karşılaşmamak ismine gerçek parlatıcı seçiminin yanı sıra belli aralıklarla bardaklar sirkeli suyla temizlenebilir. Sirke, lekeleri çıkarmanın yanı sıra cam bardağınıza parlaklığını geri kazandıracak ve yine matlaşma sürecini uzatacaktır.

Matlaşan Bardaklar Nasıl Parlatılır?
Bardaklar bulaşık makinesi kullanımı, birçok kimyasal hususa maruz kalması, sert sular ve bardakların sık kullanılarak yıpranması ile vakitle çizilir ve matlaşır. Sizlerle matlaşan bardaklarımızı elimizde bulunan kolay gereçlerle kimyasal unsur içeren paklık eserlerine gerek kalmadan nasıl parlatacağınızı paylaşmak istiyoruz.

Matlaşan Bardakları Parlatma Yöntemleri
Matlaşan bardaklara kesin tahlil sunan bu yollar tıpkı vakitte çizilen bardaklar için de geçerliliğini koruyor. Sizlere aktaracağımız bu kolay prosedürlerle eski parlak hallerine kavuşacaklar. İşte o metotlar;

Temiz bir bezin üzerine bir ölçü karbonat dökün ve üzerine sirke ek edin. Akabinde bulaşık makinesi parlatıcısı döktüğünüz bezle bardaklarınızı ovalayın
Boş bir tencereye yerleştirdiğiniz bardakların üzerine karbonatı gezdirerek dökün. Akabinde bulaşık makinesi parlatıcısını ekleyin. Yeniden sirke ek edeceğiniz kaba kaynamış su ekleyin. Son olarak bir ölçü limon tuzu ekleyin. Bir müddet bekledikten sonra bardaklarınızı durulayabilirsiniz. Şayet sağlam cam bardaklarınız varsa kısa bir mühlet ocakta kaynatabilirsiniz. Hassas ve ince bardaklarınıza kaynatma süreci yapmayınız.

Eğer elinizde fazla gereç yoksa bu süreci yalnızca su ve karbonatla da yapabilirsiniz. Bir kaba su diğer bir kaba da karbonat koyun. Bir bulaşık süngeri ile bu süreci basitçe yapabilirsiniz. Bulaşık süngerini evvel su ile ıslatın akabinde bir ölçü karbonat yardımıyla bardaklarınızı ovalayabilir akabinde durulama sürecini yaparak bardaklarınızı parlatabilirsiniz.

Matlaşan bardaklara tahlil için öteki bir pratik teknik de her sıkıntıya deva olan limon ile yapılıyor. Limonu ikiye bölün ve üzerine tuz ek edin. Bu tuzlu limonla bardağınızın iç ve dış yüzeyini ovun. Akabinde bardağınızı yıkayarak kurulayın. Bardağınızdaki matlıktan eser kalmayacak.

Matlaşan Bardakları Parlatma Formülleri dışında bardaklarınızı çizik ve matlaşmalara karşı korumak için de kimi prosedürler mevcut.
Peki, matlaşan bardak nasıl temizlenir?

Bardaklarınızın çizilmesi ve matlaşmasını önleyecek çok kıymetli bir tedbir de bulaşık makinenizin bakımını ve paklığını ihmal etmemenizdir. 400 ml ölçüdeki bulaşık makinesi tuzunu belli aralıklarla makinenize ek etmeniz bardaklarınızın çizilmesini ve matlaşmasını önleyecektir.

Ayrıca bulaşık makinesi temizleyici eserlerle de makinenizi boş olarak çalıştırarak paklığını ve bakımını yapabilirsiniz. Şayet bulaşık makinesi parlatıcısı bittiyse yahut artık kimyasal eser kullanmak istemiyorsanız makinenizin parlatma kısmına sirke koyabilirsiniz. Sirke makineniz için parlatıcı vazifesi görecektir.
Çatal bıçak sepetinin içine koyacağınız limon kabukları ile de etkiyi arttırabilirsiniz. Suyun sertliği ve kirecinden ötürü oluşan matlaşmaları önlemek içinse musluk başlığına filtre taktırarak suyun kalitesini arttırabilirsiniz. Bulaşık makinenizin filtresini tertipli aralıklarla temizleyerek biriken tortulardan arındırmanız da epey değerlidir. Bulaşık makinenizin filtre kısmını da tesirli bir formda sirke yardımı ile basitçe temizleyebilirsiniz. Ayrıyeten makinenin üst ve alt kısmındaki pervanelerin paklığı ve bakımı da oluşan çizikleri önleyebilme için çok kıymetlidir. Pervanenin delikleri vakitle oluşan tortularla kapandığında su daha sert halde dağılacak ve bu çizilmelere neden olacaktır. Bu pervane kısımları dikkatlice çıkararak bir iğne yardımı ile deliklerdeki tıkanıklıkları temizleyebilir sirke üzere unsurlarla paklık sağlayabilirsiniz. Böylece su sert bir biçimde bardak ve mutfak araçlarınızı artık çizmeyecek. Altı ayda bir yapacağınız bu paklık süreçleri ve bahsettiğimiz öteki bakım tekliflerini uyguladığınız takdirde hem makineniz en yeterli performansla paklık yapar hem de bardaklarınızı ve tüm mutfak araçlarınızı çizmeden ziyan vermeden ve matlaştırmadan temizler.

Diş Macunu ile Bardak Parlatma
Bardaklarınızı bu süper sistem sayesinde birinci günkü parlaklığına getirmeniz mümkün. Yalnızca iki gereç ile artık bardaklarınızı eskidi ve matlaştı diye atmanıza, değiştirmenize ve geri dönüşüme göndermenize gerek kalmayacak. Bir buzdolabı poşeti ve bir diş macunu yardımı ile temizlediğiniz bardaklarınızın imajına parlaklığına inanamayacaksınız. Nohut büyüklüğünde bir diş macununu bir buzdolabı poşeti geçirdiğiniz elinizle ovalayarak akabinde durulamanız kâfi. Bardaklarınız artık birinci günkü üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir