Kaçak avcılara 1 milyon 200 TL ceza

İnci kefali için 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri ortasında uygulanan av yasağı devam ediyor.

Van Gölü Havzası’nda yaklaşık 20 bin kişinin ekmek kapısı olan inci kefalleri için müdafaa çalışmaları ise tüm süratiyle sürüyor. İnci kefalinin korunmasında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü takımları başta olmak üzere kıyı güvenlik, jandarma, polis, zabıta ve güvenlik korucuları aktif uğraş ediyor.

Bu çerçevede kaçak avcılarla gayrette şu an kadar 15 tonu canlı olmak üzere toplam 55 ton inci kefali ele geçirildi. Yakalanan canlı balıklar tekrar suyla buluşturulurken, meyyit balıklar ise imha edildi.

Diğer taraftan kaçak avlanan 170 şahsa 1 milyon 200 bin lira idari para cezası uygulandı.

“İKİ TEKNE VE 8 BİN METRE UZATMA AĞINA EL KONDU”

Tarım ve Orman Vilayet Müdürü İbrahim Görentaş, 15 Nisan tarihi prestijiyle başlayan av yasağının devam ettiğini belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, jandarma, emniyet ve başka ilgili ünitelerin av yasağı müddetince ağır bir uğraş çalışması yürüttüğünü tabir eden Vilayet Müdürü Görentaş, “Bugüne kadar yapılan çalışmalarda 15 tonu canlı olmak üzere 55 ton balığa el konulmuştur. Bu çerçevede 170 bireye, 1 milyon 200 bin lira idari para cezası uygulandı. Öteki taraftan iki tekne ve 8 bin metre uzatma ağına da el konmuştur.” dedi.

“SORUNLARI EN AZA İNDİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İnci kefallerinin kuraklıkla birlikte su kaynaklarındaki debinin düşmesiyle birlikte bir ekip meseleler yaşadığını hatırlatan Görentaş, kuraklıktan kaynaklanan sıkıntıları en aza indirmek için de DSİ ve öbür ilgili kurumlarla görüşerek en aza indirmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir