Dondurulan yumurtalar gebelik şansını artırıyor

İSTANBUL (İGFA) – Bugün pek çok kanser tipinde faal tedaviler uygulandığını lakin bir yandan da bu tedavilerin bayanların yumurtalık işlevlerini ve münasebetiyle da gebelik bahtını azaltabildiğini belirten Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Ebru Öztürk Öksüz, yaş faktörünün kısırlık nedenleri ortasında birinci sırada geldiğini söyledi. Bayanlarda ilerleyen yaşla birlikte yumurta rezervleri ve kalitelerin azaldığını belirten Öksüz, “Bu durum bayanın doğurganlığının azalması manasına geliyor. Bütün bu etmenler göz önüne alındığında dondurma metotları hastalara büyük bir fırsat sunuyor” dedi.

Kanser hastalarının, yumurta ve embriyo dondurma yollarıyla kanser tedavilerinin öncesinde önlem alabildiklerinin altını çizen Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Kemoterapinin, hastanın teşhis aldığı yaşa nazaran yumurta rezervinde yaptığı tesir bazen geri dönüşümsüz olabiliyor. Münasebetiyle tedavi öncesi yumurta yahut embriyo dondurmak bu durumda çok daha kıymetli bir rol oynuyor” formunda konuştu.

DONDURULAN YUMURTALAR 10 YILA KADAR SAKLANABİLİYOR

Tüp bebek tedavisi olağan kurallarda regl periyodunun 2. ve 3. günlerinde başlatılsa da kanser üzere vakit sorunu olan, münasebetiyle tedaviye bir an evvel başlanması gereken hastalarda adet günlerine bakılmaksızın dondurma sürecinin başlatıldığını açıklayan Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Kemoterapi öncesinde uygulanan iki haftalık tüp bebek tedavisiyle yumurta ve embriyo dondurma süreçleri yapılabiliyor. İki haftalık bu süreçte birinci olarak, istenilen sayıda yumurta elde etmek için ilaçlarla yumurtalar uyarılıyor. Akabinde 10-12 gün içinde olgunlaşan yumurtalar, anestezi altında toplanıyor. Yumurtaların etrafları temizlenerek kaliteli olanlar soğuk dondurma formülüyle donduruluyor. Bu halde 10 yıla kadar saklanabilen yumurtalar, kanser tedavisi bittikten sonra değerlendirilebiliyor. Yüzde 3-5 civarı bir bozulma oranı dışında yumurtalarda hiçbir sorun yaşanmıyor. Doğan bebeklerde de rastgele bir anomali de oluşmuyor” sözlerini kullandı.

Embriyo dondurmanın yasal olarak evli olmayı gerektiren bir prosedür olduğunu da vurgulayan Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Yumurtalar ve spermler birleştirilerek oluşturulan embriyolar tıpkı usulle de dondurulabiliyor. Fakat embriyonun vakti geldiğinde kullanılabilmesi için, kelam konusu evliliğin devam ediyor olması gerekiyor. 35 yaş altındaki bayanlarda tek embriyo transferine müsaade verilirken, 3. tüp bebek denemesinden sonra iki embriyoya müsaade veriliyor. 35 yaş üstündeki hastalarda ise 2 embriyo transferine direkt olarak müsaade veriliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir