Bakan Bozdağ’dan TBMM’ye çağrı: Bu milletvekillerini yargıya teslim edelim

Bakan Bozdağ, bir dizi temaslarda bulunmak için geldiği Yalova’da birinci olarak Valilik ziyareti gerçekleştirdi. Vali Erol ve vilayet protokolü tarafından karşılanan ve valilik anı defterini imzalayan Bozdağ, sonrasında Yalova Adliyesi’ni ziyaret etti. Bozdağ, basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaretin ardından AK Parti Yalova Başkanlığı tarafından düzenlenen Genişletilmiş Vilayet İstişare Meclisi Toplantısı’na katıldı. Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan programda konuşan Bozdağ, Yalova Belediye Başkanlığı vazifesinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın yargılandığı davada CHP’li milletvekillerinin mahkeme heyetinin üzerine yürümesi ve hakaretler etmesi nedeniyle Yalova ziyaretini öne çektiğini anlattı.

“Hakimler kimseden korkmayacak. Hiçbir baskıyı üstünde hissetmeyecek”

Yalova Adliyesi’nde hakim ve savcılarla bir ortaya geldiğini tabir eden Bozdağ, yargı üyelerine kimsenin buyruk ve talimat veremeyeceğini kaydetti. Yargı yetkisinin nasıl kullanılacağına dair TBMM’de dahi görüşme yapılamayacağına vurgu yapan Bozdağ, “Çünkü yargı misyonu yapanlar. Herkesin hak beklediği yerde hakkını arayanlar, haklarına her türlü kaygı, baskı ve telaştan uzak karar veren yargıçların anayasa, kanun ve hukuka uygun bir vicdani kanaatle karar versinler diye bütün bunlar temin ve tesis edilmiştir. Yargıçlar kimseden korkmayacak. Hiçbir baskıyı üstünde hissetmeyecek. Kanuna, belgeye, kanıta bakacak hak kiminse ona bakacak tespit ettiği vakit hakkı sahibine bir dünya ayağa kalksa dahi onu teslim edecek. Bu büyük bir yürek işidir” diye konuştu.

“Onlara saldırmaları asla kabul edilemez”

Bozdağ, siyasi kimlik taşıyan bireylerin mahkemeye baskı yapma haklarının olmadığını tabir ederek şöyle konuştu:
“CHP’nin içinde milletvekillerinin de bulunduğu siyasi temsilcilerinin Yalova’da mahkemeyi basmaları, hakim ve savcılara parmak ve el kol hareketleri yaparak sallamaları, onlara hakaret etmeleri, onlara saldırmaları asla kabul edilemez. Bu çok net söylüyorum, haddini bilmezliğin dik alasıdır. Kendini bilmezliğin ta kendisidir. Hukuk tanımazlığın bir tabiridir. Hukuk devletini ayaklar altına almaktır. Bir yandan her gün yargı bağımsızlığı, tarafsızlığından bahsedeceksiniz. Adalet Yürüyüşü yapacaksınız. Öte yandan da istediğiniz üzere karar vermesi için mahkeme basacaksınız, mahkeme heyetine, yapmadık hakareti bırakmayacaksınız. Bu ne biçim adalet anlayışı, bu ne biçim hak hukuk anlayışı, bu ne biçim hukuk devleti anlayışı. Bunların gücü yok. Gücü yokken mahkeme basanlar, yargıçlara parmak sallayanlar, hukuku tanımayanlar Allah koruma bunların azıcık gücü olsa hukuku da adaleti de nasıl ayakları altına alacaklarını bu son olay açık halde göstermektedir. Hak kim, hukuk kim, adalet kim, bu CHP’nin ilkel zihniyeti kim.”

Bozdağ’dan TBMM’ye fezleke çağırısı

Mahkemede yaşananların kabul edilemeyeceğini söyleyen Bozdağ, mevzuyla ilgili türel sürecin başladığını lisana getirerek şöyle konuştu:
“Mahkeme basmak, mahkeme heyeti liderine el, kol sallamak, hakaret etmek, yargı misyonunu yapanları etkilemeye teşebbüs etmek, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek, hakaret bizim maddelerimizin da kabul etmediği türlü hatalardır. Bunların cezası da vardır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bunlarla ilgili isimli tahkikatı başlatmış, vekillerle ilgili soruşturma yetkisi ve başka yetkiler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olduğu için evrak buraya gönderilmiştir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı fezlekeyi Adalet Bakanlığı’na, Adalet Bakanlığı Cumhurbaşkanlığı’na, Cumhurbaşkanımız da meclise gönderecektir. Ben inanıyorum ki, TBMM’nin saygın üyeleri bu haddini ve kendini bilmez, hak ve hukuk tanımaz milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıracak parmak salladıkları yargının önüne onları çıkaracak. Buradan da TBMM’nin başkanı ve saygın üyelerine çağrıda bulunuyorum. Adalet Bakanı, HSK Başkanı olarak davette bulunuyorum. Türk mahkemelerine zirveden bakan, hakim ve savcılarımıza hakaret eden, el, kol sallayan bu kendini ve haddini bilmezlerin milletin saygın bir temsilcisi olmaya da hakları yoktur. Lütfen bu milletvekillerin dokunulmazlığını Anayasamızın ön gördüğü tarzlara uygun bir formda kaldırmak suretiyle bunları yargıya teslim edelim. Yargının önünde Türk yargıçlarına hesap vermesini sağlayın. Ben eminim ki TBMM, Türk yargısının ve yargı misyonu yapan hakim ve savcılarımızın onurunu kendi onuru üzere kabul edecek. Bu haksızlık karşısında milletin ortak sesinin tercümanı olacak bu kendini ve haddini bilmezlere hem hadlerini öğretecek hem kendilerini ne olduğu öğretecek hem hukuk devleti nedir onu ayan, beyan gösterecektir. Hiç kimse kusura bakmasın Türkiye eski Türkiye değil.”

Bozdağ, akabinde partiye en çok üye kazandıran AK Partililere ikram takdiminde bulundu. Programa Yalova milletvekilleri Meliha Akyol, Ahmet Büyükgümüş, Yalova Belediye Lider Vekili Mustafa Tutuk, ilçe belediye liderleri da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir