Alman siyasetçiden çarpıcı seçim yorumu: Türkiye anahtar ülke konumunda

14 ve 28 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçiminde, seçmenin yüzde 52’si tekrar “Erdoğan” dedi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17. sefer muhalefete galip geldi.

Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi Almanya’da da tartışılmaya devam ediyor.

Federal Siyaset Eğitim Merkezi (bpb) tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’deki Seçim Sonuçları ve Türk-Alman bağları değerlendirildi.

    Açılış konuşmasını Federal Siyaset Eğitim Merkezi (bpb) yöneticilerinden Cemile Giousouf’un yaptığı toplantıya, CDU Federal Meclis milletvekili Armin Laschet, SPD milletvekili Macit Karaahmetoğlu, Yeşiller milletvekili Canan Bayram, FDP Berlin Eyalet Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Anastasia Vishnevskaya-Mann ile SWP’den Türkiye uzmanı Dr. Günter Seufert katıldı. Laschet, Almanya’daki Türk seçmenin verdiği oylara hürmet gösterilmesi gerektiğini söyledi.

‘Önemli bir NATO partneri’

Başbakan Olaf Scholz’un tekrar seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmesini ve Almanya’ya davet etmesini yanlışsız bir karar olarak niteleyen Laschet, Türkiye’nin değerli bir NATO Partneri ve Avrupa için kıymetli bir ülke olduğunu tabir etti.

‘Türkiye anahtar ülke’

Laschet, Türkiye’deki seçimler sonrası hem Zelenskiy’nin hem de Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak tebrik etmesine dikkati çekerken, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin anahtar ülke pozisyonunda olduğunu söyledi ve arabulucu rolünün değerli olduğunu vurguladı.

‘Muhalefetin sığınmacı vaatleri görmezden gelindi’

Laschet, Almanya’da kimi bölümlerin Türkiye’deki seçimlerde kendi istedikleri iktidardan yana açık görüş belirterek bunu ön plana çıkarttığını da söyledi.

Laschet,

“Ancak muhalefetin seçimlerden evvel 10 milyon mülteciyi hudut dışı edeceği tarafındaki açıklamaları ise görmezden gelindi”

dedi.

    Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son devirlerde İsrail’le olan bağları düzeltme uğraşının da desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir