AKP’den öneri: ‘Hakaret’te siyasi yasağa karşı yasa değişikliği yapılabilir

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, “hakaret” hatalarında siyasi yasağa karşı değişiklik yapılabilmesini önerdi.

Hürriyet muharriri Hande Fırat’a konuşan Çonkar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle verilen mahpus ve nihaileşmesi durumunda uygulanacak siyasi yasağı kıymetlendirdi.

Çonkar, şu tabirleri kullandı: 

“Ekrem İmamoğlu kararı ile ilgili Türkiye’de yasal bir çerçeve var. Lakin natürel ki bu yasal çerçevenin kendi işleyişi içinde müdahaleden uzak, siyasi bakış açısına yönelmeden karar vermesini bekleriz. Bu durumda birinci derece mahkemede bir sorun varsa üst mahkemede kıymetlendirilir ve kesinlikle hak yerini bulur.

Yasalarımızda bu üslup cürümden siyasi yasaklı hale gelinmesi konusu da gerçek bulunmuyorsa tüm partiler bir ortaya gelerek, bir yasa değişikliği ile mevzuyu yine kıymetlendirebilir. Bu benim şahsi görüşümdür. Ben parti büyüklerimle bunu paylaşırım, onlar da hakikat bulurlarsa uygun çağrıyı yaparlar. Bu siyasetin olağanlaşması için de bir gereksinimdir.”

TIKLAYIN – Ekrem İmamoğlu’na ‘siyasi yasak’ süreci nasıl işleyecek, İstanbul Belediyesi’ni kim yönetecek; 10 soruda İmamoğlu dosyası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir